Wiadomości

Ponad dwa lata funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie świeckim

Data publikacji 10.10.2018

Od ponad dwóch lat w powiecie świeckim funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywne narzędzie, które pozwala każdemu na zgłaszanie zagrożeń w swoim najbliższym otoczeniu. Od samego początku Mapa cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego powiatu. Przez dwa lata naniesiono na niej blisko 860 obywatelskich zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie służące do poprawy bezpieczeństwa. Za pomocą Internetu można anonimowo wskazywać policjantom miejsca, gdzie np. kierujący nieprawidłowo parkują, gromadzi się młodzież albo, w którym miejscu należy interweniować żeby poprawić infrastrukturę drogową.

Przez dwa lata funkcjonowania Mapa ewaluowała. Oprócz naniesienia na mapę zagrożenia, istnieje możliwość dodania  krótkiego opisu: np. daty i miejsca występowania zagrożenia, krótkiego opisu sytuacji, a nawet dodania zdjęcia. Dzięki temu łatwiej jest  dokładnie zdiagnozować zagrożenie i szybciej podjąć kroki eliminujące.

Do weryfikowania i eliminacji zagrożeń kierowani są zarówno policjanci ruchu drogowego jak i pionów prewencyjnych. To oni, w ciągu siedmiu dni sprawdzają informacje przekazane przez internautów, w tym czasie po ewentualnym potwierdzeniu podejmują też działania zmierzające do ich wyeliminowania.

W powiecie świeckim dotychczas naniesionych na mapie zostało blisko 860 takich miejsc. Prawie połowa z nich została przez mundurowych potwierdzona. Większość zgłoszeń dotyczyła przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania pojazdów i spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.

„Mapa” jest dostępna na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Świeciu, a jej obsługa jest bardzo prosta.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z dyżurnym policji pod numerem alarmowym 112.

Autor: mł. asp. Joanna Tarkowska
Publikacja: Joanna Tarkowska