Wiadomości

Potrącili pieszych na pasach. Policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności

Data publikacji 25.10.2018

W przeciągu ostatnich dni policjanci w powiecie świeckim odnotowali kilka zdarzeń drogowych na przejściach dla pieszych. W związku z pogorszeniem się warunków na drodze wszystkich uczestników ruchu drogowego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

W przeciągu ostatnich dni na terenie powiatu świeckiego miało miejsce kilka zdarzeń drogowych, podczas których doszło do potrącenia pieszych przechodzących przez jezdnię. Poszkodowani trafili do szpitali. Zdarza się tak, że kierowcy tłumaczą policjantom, że nie widzieli na przejściu żadnych osób, mimo że te, jak się później okazywało, już się na nim znajdowały.

Dlatego też policjanci przypominają kierowcom, iż znak D-6 „Przejście dla pieszych”, jest nie tylko informacją dla kierowcy o tym, że dojeżdża do przejścia. Znak ten także zobowiązuje kierowcę do zwolnienia i zachowania szczególnej ostrożności. Szczególnie ostrożność tą należy zachować na przejściach, które są słabo oświetlone lub też, które znajdują się w rejonach skrzyżowań dróg.

Zachować ostrożność muszą też piesi, którzy mają pierwszeństwo przed pojazdami na przejściach, ale w miejscach innych niż wyznaczone muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom. Piesi powinni wziąć również pod uwagę panujące na drodze warunki i do nich dostosować swoje zachowanie. Przy śliskiej nawierzchni kierowcy może być trudno zahamować, a może też on z różnych względów nie dostrzec pieszego, który już zdążył wejść na przejście.

Policjanci ze Świecia apelują o ostrożność zarówno do pieszych, jaki i kierowców, szczególnie teraz, kiedy spodziewać się można wzmożonego ruchu na drogach. Rozsądne zachowania każdej ze stron przyczynią się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach powiatu świeckiego.

Autor: mł. asp. Joanna Tarkowska
Publikacja: Joanna Tarkowska