Apelujemy o rozwagę! - Wiadomości - KPP w Świeciu

Wiadomości

Apelujemy o rozwagę!

Zima to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Ciągła zmiana aury wymusza na kierowcach również zmianę techniki prowadzenia pojazdu. Policjanci apelują o rozwagę podczas jazdy. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii.

Panujące obecnie warunki atmosferyczne w postaci opadów śniegu i silnego wiatru sprawiają, że warunki na drodze są zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Temperatura powietrza spadła poniżej zera, więc jezdnie mogą być śliskie, w takich sytuacjach koła pojazdu łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, bardzo łatwo wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać, aby poruszać się po drodze z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Lepiej dojechać do celu kilka minut później, niż wcale.

Apelujemy o to, by nie szarżować, włączyć myślenie i przewidywać zagrożenia. Należy przygotować się na różne zdarzenia. Weźmy ze sobą dodatkowy koc, latarkę czy zapas paliwa. Warto również dokładnie przyjrzeć się wycieraczkom. Zimą mają one  zdecydowanie więcej pracy. Bezwzględnie należy przejść na zimowy płyn do spryskiwaczy. Zapewnijmy sobie dobrą widoczność – miejmy zawsze czyste szyby. Za zabrudzone, zaśnieżone, bądź zamarznięte szyby w samochodzie możemy zapłacić mandat.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować dodatkową ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Nasz apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Autor: mł. asp. Joanna Tarkowska
Publikacja: Joanna Tarkowska