Oznakuj rower – harmonogram na 2019 rok - Wiadomości - KPP w Świeciu

Wiadomości

Oznakuj rower – harmonogram na 2019 rok

Data publikacji 25.03.2019

Policjanci z powiatu świeckiego wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, jak również uchronić ich mienie przed kradzieżą. Jedną z nich jest niewątpliwie znakowanie rowerów.

 „Oznakuj rower, poznaj swojego dzielnicowego”, jest to program prewencyjny realizowany przez Komendę Powiatową Policji w Świeciu. Został on stworzony z myślą o miłośnikach jednośladów, a dokładnie o zabezpieczeniu roweru przed ewentualną kradzieżą.

Działania policjantów polegają na trwałym wygrawerowaniu na rowerze numeru identyfikacyjnego. Dane te rejestrowane są w policyjnym systemie informatycznym. Każdy właściciel otrzymuje stosowny dokument, w którym zawarte są jego dane oraz numer naniesiony na ramę. Tego typu akcje przeprowadzane są przez policjantów od kilku lat głównie przy okazji festynów i imprez plenerowych w mieście lub powiecie. Głównym założeniem i celem znakowania rowerów jest ograniczenie ich kradzieży, a także ograniczenie handlu kradzionymi rowerami lub ich częściami. Baza danych "dwóch kółek" umożliwia z kolei dotarcie do właściciela skradzionego roweru w sytuacji jego odzyskania.

Poza oznakowaniem, Policja apeluje o przestrzeganie kilku podstawowych zasad, dzięki którym możemy ustrzec się przed kradzieżą roweru:

  • Nie zostawiaj roweru bez nadzoru, nawet na kilka minut. Jeśli pozostawiasz go na ulicy, zrób to w widocznym miejscu, w miarę możliwości na specjalnym stojaku. Rower zabezpiecz przeznaczonym do tego celu łańcuchem, kłódką lub blokadą - przypnij go do trwałej konstrukcji, np. do stojaka, barierki itp.
  • Nie poruszaj się rowerem sam w miejscach odludnych, zwłaszcza po zmroku.
  • Jeśli Twoje dziecko jeździ rowerem, lepiej gdyby było pod nadzorem kogoś dorosłego.
  • Nie trzymaj roweru na balkonie znajdującym się na parterze lub niższych piętrach, złodziej potrafi wejść nawet na II piętro i stamtąd ukraść rower.
  • Nie zostawiaj swoich "dwóch kółek" na klatce schodowej, rower najlepiej trzymać w garażu, gdy nie dysponujesz garażem - w dobrze zabezpieczonej piwnicy.
  • W sobie tylko znanym miejscu, na ramie, zaznacz jakiś znak szczególny, w przypadku ewentualnej kradzieży, pomoże to w identyfikacji jednośladu.

Przypominamy, że do oznakowania roweru wymagane są następujące dokumenty:

- karta gwarancyjna,                                                         

- paragon zakupu / faktura,

- dokument tożsamości – (osoba pełnoletnia).

Ponadto należy pamiętać aby rower był sprawny technicznie oraz posiadał obowiązkowe wyposażenie (dzwonek, co najmniej jeden hamulec sprawny, odblask, światła z przodu - kolor biały, z tyłu kolor czerwony).

Harmonogram znakowania rowerów na 2019 rok  można znaleźć w zakładce na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Świeciu:  http://www.swiecie.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/

Autor: podkom. Joanna Tarkowska
Publikacja: Joanna Tarkowska

Pliki do pobrania