Ochrona przed spamem

Ochrona przed spamem

Data publikacji 18.09.2015
Prawie każdy korzysta z poczty elektronicznej i prawie każdy użytkownik irytuje się ilością otrzymywanego spamu. Spam to elektroniczne wiadomości masowo rozsyłane do osób, które ich nie oczekują. Poniżej przedstawiamy kilka porad jak uchronić się przed niechcianą pocztą.

Od 10 marca 2003 roku w Polsce obowiązuje zakaz spamowania. Reguluje to Ustawa z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu "usług drogą elektroniczną. Ustawa ta reguluje obowiązki usługodawcy związane ze świadczeniem usług drogą elektroniczną oraz zasady ochrony danych osobowych osób korzystających z tych usług. Nakazuje wyodrębniać i oznaczać w sposób nie budzący wątpliwości informację handlową. Przesyłanie nie zamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy drogą mailową jest zakazane. Jej wysyłanie jest możliwe tylko wtedy, gdy odbiorca wyrazi zgodę, w szczególności przez podanie swojego adresu mailowego. Wysyłanie tej informacji bez zgody odbiorcy jest traktowane jako nieuczciwa konkurencja. Osoba, która otrzyma nie zamówioną informację handlową może wystąpić z wnioskiem o ściganie tego wykroczenia" (portal - forum dyskusyjne pt. Prawo Komputerowe) .

W przypadku otrzymywania niechcianej poczty można sprawdzić czy jest to wiadomość przesłana za zgodą używanego portalu obsługującego naszą skrzynkę pocztową. Przeważnie jest tak, że użytkownik korzystający z usług portalu pocztowego wyraża zgodę na otrzymywanie tzw. ofert reklamowych. Należy pamiętać, że warunkiem korzystania z ofert niektórych darmowych serwisów pocztowych jest również otrzymywanie takich wiadomości, które są traktowane przez nas jako niechciana poczta.

Wyjściem z tego typu problemu jest założenie płatnej skrzynki pocztowej, wolnej od reklam, a także nie wyrażanie zgody na serwisach internetowych na przetwarzanie naszego adresu e-mail w celach marketingowych. Czasami dobrze jest używać ustawień antyspamowych, które w ustawieniach oferują portale pocztowe. Można także wykorzystać programy, które zabezpieczają komputer przed rozsyłaniem niechcianej poczty. W takich programach można samemu zdefiniować adresy, których nie życzymy sobie otrzymywać w przyszłości.

Własny adres e-mailowy, który zamierzamy wstawić na stronach internetowych, blogach czy forach dyskusyjnych można zakodować. Dzięki temu adres wyświetli się internautom, a boty zbierające adresy e-mail nie wychwycą go i w rezultacie nie przechwycą go spamerzy.

Podstawową metodą zabezpieczenia się przed spamem jest używanie legalnych kopii systemu i zainstalowanego w nim oprogramowania oraz bieżące ich aktualizowanie.

źródło: www.policja.pl
Powrót na górę strony