Pasjonat modelarstwa - KPP w Świeciu

Pasjonat modelarstwa

Pasjonat modelarstwa

Data publikacji 18.09.2015

Piotr Ziółkowski – Specjalista Wydziału Prewencji KPP w Świeciu

Pasjonat modelarstwa

Jego hobby tomodelarstwo lotnicze. Miniatury samolotów składa od 30 lat. Na półkach ma około70 modeli. Interesuje się lotnictwem i modelarstwem. Jest to jego pasjaod 30 lat. Buduje modele w skali 1:72, studiuje literaturę historycznądotyczącą budowanych miniatur.

- Jeśli zdecyduję się na składanie konkretnego modelu samolotu to najpierw sprawdzam gdzie byłużywany, jakie miał malowania w poszczególnych okresach wojny, szukaminformacji o pilotach którzy używali danego sprzętu. – wyjaśnia PiotrZiółkowski.

Szukanie informacji i zgłębianie wiedzy historycznej daje mi tylesamo radości co samo modelarstwo.   

Na półkach ma około 70 modeli. Kiedyś było ich więcej ale częśćz nich oddał znajomym. Są one pogrupowane na kilka tematów. Wiodącym są samolotyużywane przez lotników polskich. Od początków polskiego lotnictwa dowspółczesności. Inną grupą są samoloty z wojny na Pacyfiku oraz amerykańskieśmigłowce. Jeden z ulubionych samolotów w kolekcji Piotra Ziółkowskiego jest P47 D Thunderbolt którym latał Francis Gabresky jeden z asów amerykańskiegolotnictwa, oczywiście polskiego pochodzenia. Walczył w Europie a potem w Korei.

Jakie modele będą klejone w najbliższej przyszłości?

Nie jestem jeszcze dokońca zdecydowany co będzie następne- opowiada - Mam sporo rozpoczętych modelia jeszcze więcej czeka w kartonach.

 

Pasjonat modelarstwa

Autor: Marek Rydzewski
Publikacja: Krzysztof Krauza